Sindrom slomljenog srca

Sindrom slomljenog srca

Koliko naše emocije i stres mogu da utiču na naše srce?

Tuga zaista može da ošteti srce.

Takocubo kardiomiopatija je redak i neobičan takozvani sindrom slomljenog srca.

U stresnim situacijama – kao što je gubitak voljene osobe – srce često zastane.

Ime je dobio po zamci hobotnice – i to nije sve što je neobično u ovom reverzibilnom stanju srca. Javlja se gotovo isključivo kod žena. Najčešće se javlja kao posledica iznenada nastalih intenzivnih emotivnih reakcija zbog čega se još zove i stresom indukovana kardiomiopatija.

Glavni psihosocijalni faktori – depresija, anksioznost, socijalna izolacija i drugi stresori mogu dovesti do ishemije miokarda, poremećaja frekvencije srčanih kontrakcija, stimulacije trombocita, disfunkcije endotela koronarnih arterija, ali i kardiomiopatija. Stresom indukovana kardiomiopatija  – Takotsubo kardiomiopatija (sindrom slomljenog srca) je prvi put opisana 1991. godine nakon zemljotresa u Japanu. Karakteriše je prolazna balonizacija vrha leve komore, koja time zadobija izgled ampule ili takocuba, zamke za hobotnice, koja se koristi u Japanu, pa odatle i sinonim Takocubo kardiomiopatija.

Simptomi su isti – gubljenje daha i bol u grudima.

Da li je sindorm slomljenog srca isto što i srčani udar (infakrt)?

Pacijenti najčešće ispoljavaju sličnu kliničku sliku i simptome onim sa akutnim infarktom miokarda (AIM): bol u grudima, otežano disanje, promenjen EKG zapis, povišene srčane enzyme u krvi, oslabljenu funkciju srca, ali ne i začepljenje velikih koronarnih krvnih sudova.

Kod 20−60% pacijenata sa Takotsubom prethodno je dijagnostikovan neki vid psihološkog poremećaja, kao što su depresija i anksioznost, što ih čini osetljivijim na stres.

Međutim, za razliku od infarkta, Takotsubo je reverzibilni sindrom, budući da se većina parametara i simptoma kod 95% pacijenata normalizuje nakon 1−6 nedelja.

Mr sci med Dr Nataša Ristić Stanivuković
Specijalista interne medicine-kardiolog