Sindrom slomljenog srca
Koliko naše emocije i stres mogu da utiču na naše srce? Tuga zaista može da ošteti srce. Takocubo kardiomiopatija je redak i neobičan takozvani sindrom slomljenog srca. U stresnim situacijama – kao što je gubitak voljene osobe – srce često zastane. Ime je dobio po zamci hobotnice – i to nije sve što je neobično u…
Razlike u simptomima srčanog udara između muškaraca i žena
Muškarci Često (ali ne uvek) osete tipične simptome za srčani udar (infarkt miokarda). Simptomi su: pritisak i stezanje u sredini grudi (iza grudne kosti) koje postepeno popušta i zatim se pojačava. Bol se širi u ramena, vilicu i ruke. Javlja se vrtoglavica, nesvestica, kratak dah, preznojavanje i mučnina. Okidač je najčešće fizička aktivnost pre srčanog…
Pročitaj više Razlike u simptomima srčanog udara između muškaraca i žena
Kako razlikovati napad panike od srčanog udara?
Bol u grudima Panični napad Bol u grudima je oštar, probadajući, često lokalizovan u sredini grudi. Bol se pojavljuje iznenada, bez ikakvog upozorenja, ali često je okidač neki stresan događaj ili anksioznost. Bol traje nekoliko minuta i spontano prolazi posle 20-30 minuta. Bol može biti praćen drhtanjem, vrtoglavicom, lupanjem srca i osećajem propadanja i nesvestice.…
Pročitaj više Kako razlikovati napad panike od srčanog udara?
Zamaranje posle kovida 19 utiče na rad srca
Čak 70 odsto ljudi vrati se na posao, 30 odsto ima produžene simptome do šest meseci, a računa se da se od 10 do 15 odsto obolelih nikada neće vratiti na staro radno mesto U akutnoj fazi kovida 19, kao i kod svake infekcije, javljaju se malaksalost, zamaranje, bolovi u mišićima, osećaj smanjene energije i…
Kako ishranom prevenirati kardiovaskularna oboljenja?
Kako ishranom prevenirati kardiovaskularna oboljenja? Ubrzan način života, svakodnevni stres, nedostatak fizičke aktivnosti uz nedovoljno sna i nepravilnu ishranu, predstavlja grupu faktora – uzročnika pandemije kardiovaskularnih oboljenja. Hiperkalorijska ishrana, bogata zasićenim masnim kiselinama, prostim šećerima, trans mastima, sa visokim sadržajem soli, nosi u sebi prazne kalorije koje sem instant energije, apsolutno nikakvu korist nemaju po…
Pročitaj više Kako ishranom prevenirati kardiovaskularna oboljenja?
Norveška ishrana-zdrava ishrana
Ukoliko želite da se hranite zdravo, a pritom da budete siti, primenite norveški način svakodnevne ishrane. Tokom života i rada u Norveškoj, upoznala sam skandinavski način života i ishrane. Izazovna i teška klima, sa dugim i hladnim zimama, ne dozvoljava brze i lake dijete. Ishrana mora biti kvalitetna, uz dovoljno energije. ČETIRI OSNOVNA PRAVILA ZA…
Zamaranje posle preležane korone (Post COVID sindrom)
Jedan od najčešćih razloga posete kardiologu nakon preležane korone je upravo zamaranje, koje traje mesecima nakon infekcije.Čak i mlade osobe i inače zdrave osobe, koje su imale blaži oblik CoVid infekcije sa simptomima tipa gubitak čula ukusa i mirisa praćen blagom temperaturom oko 37 C, i tegobama koje su trajale 3 do 5 dana, iznenada…
Pročitaj više Zamaranje posle preležane korone (Post COVID sindrom)
Kada treba uraditi ultrazvuk srca
Nakon prelezane CoVid infekcije obavezno je uraditi kardiološki pregled sa ultrazvukom srca. Ultrazvuk srca obavezno treba uraditi kada postoji šum. Šum na srcu, koji lekar čuje stetoskopom postavlja sumnju na bolesti srčanih zalistaka. Obavezno nakon srčanog infarkta, čime se procenjuje pokretljivost zidova I snaga srca kao pumpe. Tako se utvrđuje postojanje ožiljka ili srčane slabosti.…
7 saveta kako sniziti pritisak sa što manje lekova
Povišen krvni pritisak ili hipertenzija je najrasprostranjenija bolest savremenog sveta. Najčešće upotrebljavani lekovi su upravo oni koji se koriste za lečenje povišenog pritiska.Povišen krvni pritisak se javlja kod sve mlađh osoba tako da nije retko da se počne terapija već oko 30-te godine. Vrlo često je neprepoznat. Glavobolja je jedan od glavnih simptoma, neprijanta, potiljačna,…
Pročitaj više 7 saveta kako sniziti pritisak sa što manje lekova
Kako sprečiti infarkt srca
Srčani infarkt nastaje zbog naglog zapušenja krvnog suda. Najčešće je u pitanju dugogodišnje suzenje, sa naglim nastankom tromba. Postoji više faktora rizika i posrednih uzroka infarkta. To su: Povišen krvni pritisak Diabetes (šećerna bolest) Povišene masnoće u krvi (holesterol, trigliceridi) Pušenje Konzumiranje psihoaktivnih supstnci (alkohol, droge) Fizička neaktivnost Gojaznost Simptomi srčanog udara Tipičan simptom srčanog…